NASKLADNĚNÍ:

PONDĚLÍ - O'canis, doplňky stravy
ÚTERÝ - krmimmasem, Pošvář
STŘEDA - maso Amos, Pansen express
ČTVRTEK - U Dvou krkoviček, Masožravci
PÁTEK - krmimmasem, Barf company, Pošvář

Graf Barf, Michael Hasel, Kiezebrink (Alaska), ryby (makrely, šproty, korušky), pro dravce (kuřátka, myši, potkani, holátka, křepelky

NASKLADNĚNÍ:

PONDĚLÍ - O'canis, doplňky stravy
ÚTERÝ - krmimmasem, Pošvář
STŘEDA - maso Amos, Pansen express
ČTVRTEK - U Dvou krkoviček, Masožravci
PÁTEK - krmimmasem, Barf company, Pošvář

Graf Barf, Michael Hasel, Kiezebrink (Alaska), ryby (makrely, šproty, korušky), pro dravce (kuřátka, myši, potkani, holátka, křepelky

Naše recenze z nákupního portálu

Avatar Roman V.
30.01.2023
5.005.005.005.005.00
Celkový názor:
Jsou prostě super
Avatar Jana Š.
30.01.2023
5.005.005.005.005.00
Výhody:
Jsem velmi spokojená a nakupují pravidelně. Perfektní komunikace. Cokoli se dá ihned vyřešit telefonicky. Obchod reaguje okamžitě pokud něco není v čase objednávky nebo se vyskytne objednávkový problém.
Slabiny:
O žádné nevím.
Celkový názor:
Obchod který lze jen doporučit. Pořadí i s výběrem.
Avatar Andrea K.
03.12.2022
5.005.005.005.005.00
Výhody:
Zkušenost velmi pozitivní, vždy vše v pořádku, perfektní a bezproblémová domluva s řidičem.

Přidávat psům ke krmivu doplňky výživy?

Přidávat psům ke krmivu doplňky výživy?

Mezi majiteli a chovateli psů je občas diskutováno téma, zda – li ke krmivu psům přidávat doplňky výživy a nebo nepřidávat. Zastánci dnešních „kompletních“ krmiv (dovozci, výrobci, prodejci) svým zákazníkům vzkazují: „Je to kompletní a vyvážené krmivo a proto nedoporučujeme přidávat doplňky výživy“. Patroni té či oné značky granulí pak ještě ve svých sděleních upřesňují „Toto krmivo obsahuje vše co váš pes potřebuje a proto nedoporučujeme přidávat žádná jiná krmiva nebo doplňky výživy“. 

Odvážným chovatelům, kteří (jak říkají zastánci kompletních krmiv) za vyvážené složení výživy svého psa převzali zodpovědnost, protože je krmí doma vařenou nebo syrovou výživou, tedy těm, kteří své psy krmí raději masem, zeleninou, těstovinami (tím co mohli při nákupu jasně identifikovat) pak zastánci „kompletních“ krmiv sdělují nutnost doplňky výživy psům přidávat s dovětkem, že je velmi těžké tento druh výživy „vybalancovat“. 

Tento článek se nevěnuje zdravotním rizikům z uměle vyrobených vitamínů a syntetických minerálů, které se dávají do většiny doplňků výživy a do termicky extrudovaných granulí, protože mnozí z nás již znají rozdíl mezi vitamínem přírodním a uměle vyrobeným. Mnozí z nás už také vědí, že přírodu nelze nahradit. Tento článek se pouze snaží přispět k osvětlení příčin, proč v současných potravinách a krmivech pro psy již některé stavební látky chybí a jak je můžeme (v přírodní formě) našim psům efektivně doplnit. 


 

Obsah článku:

1) V potravinovém řetězci chybí stavební látky 

2) Následky nedostatku stavebních látek u psů

3) Zákon minima pro kompletní zaopatření organismu 

4) Jaké doplňky výživy ke krmivu psům přidávat? 

5) Kdy a jak často doplňky výživy přidávat

6) Jaké doplňky výživy ke krmivu nepřidávat

 


 


1) V potravinovém řetězci chybí stavební látky

Tlak prodejních řetězců a zákazníků na stále nižší ceny potravin a krmiv pro psy, spolu se snahou zejména nadnárodních zemědělců o co nejvyšší zisk vedou (na úkor kvality) k úsporám především na krmivech pro hospodářská zvířata. V potravinovém řetězci (rostlinná výroba, maso, mléko, vejce) tak varovně stoupá nedostatek pro organismus nepostradatelných stopových prvků, minerálních látek a vitamínů. Mezi aktuální příčiny chybějících látek patří zejména:

 

 

Kráva pasoucí se na louce je dnes téměř minulostí

Přirozená výživa krávy (tráva) je dnes téměř minulostí

    ● Především díky chemizaci (hnojení a postřiky) je vyčerpaná zemědělská půda na které se pěstují hospodářské plodiny. V půdě je málo živin (minerální látky, stopové prvky). 

● Genová manipulace krmných plodin pro hospodářská zvířata, která podporuje růst především využitelných částí plodin. Nepříznivým následkem manipulace genů je však úbytek další části spektra minerálních látek a stopových prvků.  

● Nepřirozená (nepřírodní) výživa hospodářských zvířat (aby maso rychleji přibývalo). Mnohá zvířata dostávají vědecky vybalancovaná "kompletní  krmiva" (granule nebo krmné směsi) s umělými vitamíny a ochucovadli (aby jim to chutnalo) místo trávy nebo sena, na kterou je jejich trávící trakt od přírody přizpůsoben. Poznámka: odsud přišel nápad prodávat tyto granule i pro psy. 

● Nezdravé ustájení hospodářských zvířat a kuřat >> nadměrný počet zvířat v malém prostoru, absence slaměné podestýlky, absence výběhu na čerstvou trávu a na slunce.

 


Za této situace, kdy stavební látky chybí v zemědělských plodinách, v mase z hospodářských zvířat a tím také v potravinách a v krmivech pro naše psy je jedinou možností jak doplnit chybějící minerální látky, stopové prvky a vitamíny dodávat našim psům tyto nezbytně potřebné stavební kameny formou přírodních doplňků výživy, které pocházejí (z dosud nezdevastovaných) zdrojů. 2) Následky nedostatku stavebních látek u psů

Pro kompletní výživu buněk a tím pro bezchybnou funkci celého organismu psa (růst, udržování funkcí) musí pes prostřednictvím výživy přijímat přírodou definované látky (druhy a množství v čase). Nedostatek nebo absence jediné stavební látky znamená pro organismus psa problém, který začne řešit. 

Zpočátku tělo (ve stavu nouze) chybějící stopový prvek, vitamín nebo minerální látku přemístí z méně důležitých orgánů nebo tkání (srst, kůže) do orgánů životně důležitějších (srdce, játra, ledviny, slinivka). Po vyčerpání nouzových zásob (už není kde brát) se dříve či později dostaví projevy zdravotních potíží (nemoc). 

Neřešený problém nedostatku následně vyvolává řetězovou reakci dalších, dříve či později viditelných potíží s nespočtem dalších příznaků rozličných nemocí, které vedou ke snížené kvalitě života psa až ke zkrácení délky života. Mezi často pozorované příznaky a zdravotní problémy u psů z nedostatku stavebních látek patří například: 


● Zhoršená kvalita srsti (línání, lámavost, lupy) 

● Porušené nervy (agresivita, neklid, špatná koncentrace) 

● Alergie a kožní problémy (svědění, drbání, ekzémy) 

● Reprodukční problémy a vývojové vady štěňat

● Zažívací potíže (průjem, zácpa, zvracení)

 3) Zákon minima pro kompletní zaopatření organismu

 


Nádoba z prken (káď) představuje organismus živočicha nebo rostliny
Nedostatek jedné látky snižuje výkonnost
Zvětšit obrázek

    

Pro růst a bezchybné udržování funkcí (pro kompletní zaopatření) je organismus každého živočicha od přírody naprogramován na příjem konkrétních látek (druhy a množství). Tuto skutečnost nazýváme „Zákon minima“. Tyto látky z oblasti minerálů, stopových prvků a vitamínů získává organismus výhradně z výživy.

● Nádoba z prken (vědro) představuje látkové potřeby organismu živočicha. 

● Díly (prkna) nádoby znázorňují jednotlivé látky, které organismus ke svému fungování potřebuje. Rozdílné šíře prken presentují množstevní potřeby látek. 

● Výška hladiny vody představuje výkonnost organismu (schopnost bezchybného rústu, obranyschopnost, vývoj). 

● Nejkratší červené prkno vpředu kudy uniká voda z nádoby představuje nedostatek jedné látky (zde napřiklad Selen) 

● Dvě delší modrá prkna vzadu znázorňují nadbytek dvou látek, které však hladinu v nádobě nezvýší. 

Závěr >> hladina výkonnosti organismu je závislá na dodávce všech látek v potřebném množství

Proto při volbě potravin a doplňků výživy pro svého psa dbáme na pestrý jídelníček, který obsahuje co nejšírší spektrum látek.

 

 4) Jaké doplňky výživy ke krmivu psům přidávat?

Na základě dlouhodobých zkušeností přírodních léčitelů zvířat z týmu cdVet a referencí od chovatelů psů doporučujeme pro široké zaopatření organismu v oblasti minerálních látek a stopových prvků podávat našim psům vždy základní doplněk výživy z bylin, ovocných extraktů, kvasnic a mořských řas. Těmto požadavkům odpovídá doplněk výživy Micro Minerál

Pro každodenní doplnění balastních látek z ovoce, zeleniny a bylinek, stejně tak jako širokého spektra vitamínů, minerálů a dalších stopových prvků střídavě přikrmujeme Ovoce, zeleninu, byliny, které jsou sypké a dobře se obalují na syrové maso (jako řízky). Proto jsou ideální především k syrové stravě BARF, kde navíc zjednodušují schánění, skladování a podávání ovoce, zeleniny a bylin.

 

 


Micro Minerál
Zvětšit obrázek

 


Zelenina, ovoce, byliny
Zvětšit obrázek

 


Lněný krmný olej Fit-BARF
Zvětšit obrázek

 

Významným doplňkem výživy jsou také oleje, které potřeby organismu psa doplňují v oblasti esenciálních mastných kyselin. Z olejů se osvědčil především širokospektrální Lněný krmný olej Fit-BARF, který navíc obsahuje také oleje terapeutické (pupalkový, z pšeničných klíčků, z dýňových semínek a olej arganový), které zajišťují širší zaopatření organismu.

 

 

Bylinné směsi
Bylinné směsi 
Zvětšit obrázek

 


Včelí med
Zvětšit obrázek

 


Aloe Vera
Zvětšit obrázek

 

Pro další rozšíření spektra potřebných látek můžeme výživu našeho psa občas doplnit také o další přírodní produkty jako například rozličné bylinné směsi, nepasterizovaný včelí med, který je bohatý na fruktózu, glukózu, minerální látky, stopové prvky, proteiny, enzymy, aminokyseliny a vitamíny a nebo Aloe vera, která posiluje imunitní systém, podporuje zažívací trakt (žaludek, střeva) a pomáhá při různých problémech s metabolismem.


Pes potřebuje doplňovat také dobré bakterie

Také dobré bakterie jsou důležitou součástí výživy psa – jeho předchůdce vlk je zvyklý přijímat tyto bakterie stravou, především z natráveného (fermentovaného) obsahu žaludku a střev přežvýkavců. Proto vlk od přírody nemá potřebu zajišťovat podmínky pro udržení dobrých bakterií ve své střevní mikroflóře. Genetický rozdíl mezi psem a vlkem je přitom nepatrný.

 


Aktivní střevo dodává dobré bakterie
Zvětšit obrázek

 

Dnes můžeme psovi přísun dobrých bakterií zajistit například podáváním nepraných zelených drštěk (hovězí bachor), které tyto dobré bakterie obsahují. Neprané zelené dršťky se však těžko shánějí, nám lidem příliš nevoní a jejich porcování není každému příjemné. U mražených drštěk je navíc část bakterií zničena. 

Pro efektivní doplňování dobrých bakterií používáme přírodní tekutý doplněk výživy z fermentovaných bylin cdVet Darm Aktiv (Aktivní střevo), který obzvláště při narušené střevní mikroflóře a při trávicích potížích s mimořádnou účinností podporuje kvalitu a řízení příjmu živin.

Aktivní střevo podporuje přirozenou očistu střeva, dodává nezbytné dobré bakterie a tím zajišťuje optimální vyvážení zdravé střevní mikroflóry. 

Tyto funkční přírodní produkty můžeme prohlížet v oddělení Doplňky výživy pro psyumístěné v nabídce Barona Přírodní lékárna pro psy.

 

 5) Kdy a jak často doplňky výživy přidávat

Optimální je přidávat psům do krmiva doplňky výživy v menších dávkách denně nebo alespoň dva až třikrát týdně. Jsou však životní situace, v kterých je intenzivnější přidávání doplňků výživy (minerální látky, stopové prvky, vitamíny a hodnotné za studena lisované esenciální oleje) v delším časovém období a ve větších dávkách mimořádně důležité. Zvýšenou potřebu příjmu doplňků výživy pak mají naši psi především v těchto životních fázích nebo situacích: 

 

● Výměna srsti psa

● Při hárání a v době březosti 

● V době kojení štěňat 

● Vývojová fáze (štěně + junior) 

● Poruchy látkové výměny

   

● Vyšší energetická potřeba psa 

● Po nemoci nebo po operaci psa

● Při alergiích (kožní problémy, trávící potíže apod.) 

● Při symptomech nedostatku (svědění, drbání)

● V seniorském věku našich psů

 

 


 

6) Jaké doplňky výživy ke krmivu nepřidávat

Velká část doplňků výživy se vyrábí z laciných plniv (hovězí kůže, zemní olej, kafilerní produkty) do nichž jsou následně přidány chemicky vyrobené umělé vitamíny, umělé minerály a jiné. Doplňky výživy s přidanými umělými látkami sice umí v organismu krátkodobě překlenout výrazný nedostatek, ale za cenu zvýšené zátěže organismu, protože játra musí syntetické látky pracně přeměnit na využitelnou formu.

Umělé látky v doplňku výživy (nebo v krmivu) poznáme podle měrných jednotek (g, mg, IE, G, µg, mcg, m.j. apod.) v kterých je jejich přidané množství udáváno.

Doplňovat organismu psa celé široké spektrum všech stavebních látek se tvůrcům (vědci) doplňků výživy s umělými látkami nedaří (přírodu nelze nahradit). Proto doplňky výživy s umělými vitamíny a s umělými minerály pro dlouhodobé upevňování zdraví nejsou vhodné. Více informace o vitamínech nabízí článek Rozdíl mezi přírodními a umělými vitamíny, který obsahuje tyto kapitoly:

 

 

● Vitamínové tabu 

● Co je vitamín ? 

● Co jsou přírodní vitamíny? 

● Co jsou umělé vitamíny? 

● Jak v krmivu poznáme umělé vitamíny? 

● Obsahuje můj doplněk výživy umělé vitamíny? 

● Vitamínový šok >> jak prospívají a kdy škodí
  

Doplňky výživy s umělými vitamíny přírodu nenahradí

Doplňky výživy s umělými vitamíny přírodu nenahradí


K termicky extrudovaným granulím, které již obsahují umělé vitamíny a umělé minerální látky pak doplňky výživy, které rovněž obsahují umělé vitamíny nepřidáváme (hrozí riziko předávkování). Proto (pravděpodobně) zastánci dnešních „kompletních“ krmiv (dovozci, výrobci, prodejci) své zákazníky informují: „Je to kompletní a vyvážené krmivo a proto nedoporučujeme přidávat doplňky výživy“.

 Doslov autorů k tomuto článku

Při naší maximální snaze o vyčerpávající a korektní podání našeho vědění si prosím vyhrazujeme právo na možnou neúplnost a proti případně irelevantním interpretacím výše uvedených textů. Tímto článkem chceme pouze pomoci přispět k osvětlení procesů, které se v organismu našich psů při výživě odehrávají.

Clemens a Ulrike Dingmann cdVet Naturprodukte

Tyto webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies. Odsouhlaste prosím nastavení cookies souborů pro použití webu.