Kategorie

Jak nakoupit?

BARF JE ZKRATKA, KTERÁ SE DÁ VYLOŽIT MNOHA ZPŮSOBY:

 • BORN AGAIN RAW FEEDERS (ZNOVUZROZEN KRMIT SYROVĚ) - je to metoda výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem - tedy syrové maso, kosti a zelenina. Inspirací nám může být jídelníček divoce žijících psovitých šelem, zejména vlka. Tento způsob krmení přenáší zodpovědnost za vyváženost krmení na chovatele. Možná i proto je předmětem častých sporů jak majitelů psů, chovatelů, tak i veterinárních lékařů. Obzvláště v době granulového boomu, kdy jsme denně masírováni reklamou na granule prémiové, superprémiové, ultra super prémiové.......platinové......,které náš pes k životu nezbytně potřebuje, které mu zajistí dloooouhý život a které jsou prostě to jediné správné krmení pro našeho miláčka.
 

Proč BARF a co je barfování?

A proč tedy úzký, ale stále větší, okruh chovatelů přechází na krmení syrovým masem -  BARF místo pohodlného odsypávání granulí? Protože pochopili, že chemie do psího jídelníčku nepatří a že jenom dobře a hlavně pestře krmený pes, může být zdravý pes. Jednostranná, uměle vyrobená strava je přirozenému vzoru strašně vzdálená. Možná můžete říct, že přece dnešní pes "gaučový" se vlku ani nepodobá a tak přece nemusí být krmen jako vlk. Ano vzhledově a povahově spolu často mají už pramálo společného, ale výživové potřeby a trávení mají pořád stejné. Jakýkoli organismus potřebuje stovky, spíše tisíce let, aby se přeorientoval na totální změnu stravy, takže než "vyrobíme" psa granulového bude to ještě chvíli trvat.

Podle různých výzkumů a statistik se pomalu dochází ke zjištění, že od dob kdy se začalo krmit průmyslově vyráběnou potravou (granule, konzervy) narůstá množství zdravotních problémů u psů (ale i koček) - oslabení imunity, kožní potíže, alergie, snížená plodnost, nemoci slinivky, jater a ledvin a v neposlední řadě, všemi obávaná rakovina.

A tak stále více majitelů a chovatelů začíná hledat jiné cesty, jak psa dobře krmit. Jednou z nich je BARF - barfování.

Co najdeme v granulích?

Řekli jsme si že granule nejsou nic moc. Ptáte se proč?

Termicky extrudovaná krmiva jsou vyráběna při teplotách 120 - 200 °C. Tato teplota spolehlivě zaručí, že kromě bílkovin, tuků a enzymů je většina přírodních vitamínů a minerálů zničena nebo poškozena. Proto se přidají vitamíny a minerály umělé, které jsou ale pro tělo jen velmi málo využitelné, takže organismem bez užitku projdou. Aby ty úhledné kuličky, válečky, srdíčka....našim miláčkům chutnaly, přidají se umělé vůně a dochucovadla - glutamáty, sladidla a jiná "éčka". Pro oko pánečkovo se kuličky trochu přibarví, udělá se príma obal a je to.

granule granule granule

Ještě máte chuť na granule? Tak budeme pokračovat.

O chemických konzervačních látkách a dochucovadlech mnozí vědí a tak se snaží vybrat granule, které toto neobsahují. Nj, ale jak je tedy možné, že granule mají expirační dobu rok i déle??? Aby se výrobce vyhnul povinnosti tyto látky ve složení uvádět, nakoupí suroviny (živočišné a obilné moučky), které už konzervační látky obsahují. Takže vznikne iluze, že granule jsou bez konzervačních látek.

Dále ve složení často čteme - vedlejší živočišné produkty, drůbeží masová moučka, kostní moučka.....co si pod tím představit? Jsou to semleté veškeré zbytky, které si umíte i neumíte představit - staré maso, kafilerní zbytky, nohy, zobáky, peří, krev, srst, kopyta, trus....prostě všechno co se jinak použít nedá.

Prakticky ve všech druzích granulí najdete obiloviny. Proč obiloviny pro psa? Nejde o psa, jde o to do granulí něco nacpat, aby cena byla taková jaká je. Často když jednotlivé druhy obilí sečtete dostanete se k číslu kolem 60-ti ale i až 90 procent. Copak pes je slepice???

Často také můžeme ve složení najít celulózu, která má, dle slov výrobce, zajisit správné trávení. Celulóza je vlastně jenom vznešený název pro dřevěné piliny. Jak ale můžou dřevěné piliny pomoci s trávením, když je pes strávit neumí? Nevím!

Pořád nic? Tak poslední argument - tedy cena granulí. Zkuste si spočítat kolik stojí 15 kilo rohlíků. Rohlík má 50g a budu počítat průměrnou cenu 2,- Kč - 15 kilo rohlíků = 600,- korun což je cena za granule, které se považují za průměr. Jak můžou stát stejně jako rohlíky, když je v nich TOLIK masa, vitamínů a minerálů??? Odpověď nechám na vaší fantazii.

Pes je masožravec aneb znovu granule

To, že pes je šelma masožravá ví každý, ale proč to při krmení nebere v potaz? Z neznalosti? To asi ne, když jsme teď řekli, že každý ví, že je pes masožravec.....Z pohodlnosti? Hmm, možná, je to snadné každý den vzít odměrku, nabrat a nasypat.....Ze strachu, že by jsme psa masem neuměli krmit a v granulích je všechno? Ano v granulích je VŠECHNO, ale povětšinou to co pes - masožravec nepotřebuje.

I přes pocit, že dnešní pes má s vlkem pramálo společného, potřeba výživy je stejná. Jak už jsme si řekli, totální přeměna organismu na jiný druh stravy trvá stovky až tisíce let. Vlk se živí převážně vysokou zvěří a z takového úlovku pak sežere všechno kromě velkých kostí, kůže a srsti. Vlk se ale neživí jenom masem. Jídelníček si obohacuje o ovoce, byliny, trávy, kořínky, hmyz.... Touto skladbou stravy dostává vlk vše co potřebuje - bílkoviny, tuky, minerální látky, vitamíny a vlákninu.

Stejně jako vlk i pes má stále zuby uzpůsobené pro zabití a "rozporcování" kořisti. Velkými špičáky kořist zabije a uchopí a širokými stoličkami s ostrými hranami pak rozdrtí maso i kosti.

Na rozdíl od býložravců pes nemá ve slinách žádné trávící enzymy. Sliny psa slouží pouze k obalení potravy při žraní. Žaludek psa je také ve srovnání s býložravci poměrně velký - 8x větší než žaludek koně v přepočtu na hmotnost. Naopak střevo psa je velmi krátké a tak pes tráví potravu max. 24 hodin, zatímco býložravci 4-5 dní. Žaludeční kyseliny psa krmeného masem obsahují až 10x víc kyseliny solné (neboli chorovodíkové) v porovnání s žaludkem člověka a prostředí v žaludku má pH hodnotu 1-2. Člověk má pH 4-5 (za přítomnosti potravy). Produkce trávicích enzymů je u psa aktivována přísunem potravy - masa.

Vysoký podíl obilí v granulích způsobuje řadu problémů.  Protože chybí podnět pro vytvoření trávicích enzymů - maso, vytváří se nedostatečné množství žaludečních šťáv což má za následek nedokonalé strávení potravy a tvorbu bakterií. Je přetěžována slinivka, která musí více pracovat, aby takovou "těžkou" potravu bylo možno alespoň z části ztrávit. Dochází k množení bakterií a parazitů, kvašení a nadýmání, což může způsobit až torzi žaludku!

Tuk v granulích musí být konzervován, aby granule dlouho vydržely. Ke konzervaci se používají různé konzervanty (BHA, BHT,...), které mohou různým způsobem poškozovat zdraví - oslabují imunitní systém,  mají negativní vliv na tvorbu červených krvinek, některé jsou dokonce podezřelé z vyvolání rakoviny a pro lidskou potřebu se již nesmějí používat.

Omega 3 mastné kyseliny v granulích nejsou zcela jistě, protože je nelze učinit trvanlivými.

Při takovéto skladbě stravy pes většinou přežívá zdánlivě zdravě, ale v mnoha případech bohužel dochází k onemocnění. Imunitní systém je oslabený, organismus nemá dostatek enzymů, ensenciálních mastných kyselin, antioxidantů.... Je přetížená slinivka, často ledviny. V důsledků množení bakterií ze zbytků granulí vzniká zubní kámen, následně zánět dásní. A pak koupíme granule dietní, hypoalergenní.....a vesele je krmíme dál a doufáme, že nám pomůžou odstranit potíže vzniklé krmením granulí.....

 

Mýty o krmení syrovým masem

Mnozí lidé se obávají krmit syrovým masem kvůli různým mýtům a předsudkům. Pokusím se tedy ty nejčastější objasnit.

pes který ochutná krev se stane nebezpečným a pravděpodobně vás v brzké době sežere i s celou rodinou
- takovéto chování nebylo v souvislosti s krmením syrového masa nikdy zaznamenáno. Původ může mít v dobách, kdy bylo běžné chovat psy uvázané u boudy a pes, který byl takto výživně krmen měl více energie a tak se ji snažil vybít štěkáním a skákáním - mohlo se zdát že je agresivní.


syrové maso je nebezpečné - salmonela, paraziti....
- celý trávící systém psa je uzpůsoben k trávení syrové potravy - pH v žaludku psa krmeného syrovou potravou je 0,7-0,9, což je srovnatelné s kyselinou (pH v žaludku člověka je 4-5), která původce salmonely, škodlivé bakterie, plísně a parazity spolehlivě zničí. Navíc syrové maso je tráveno max. 24 hodin, takže i přeživší škůdci nemají dostatek času se ve střevě zabydlet. Oproti tomu granule zůstávají v trávícím traktu i 3-4 dny a tak může docházet k hnilobným procesům a množení bakterií.


kosti jsou životu nebezpečné
- na tom něco pravdy je, ale pouze v případě, že se jedná o kosti vařené. Tepelnou úpravou kosti ztvrdnou a lámou se na ostré kousky. Zejména kosti drůbeží a králičí. Lom u syrových kostí není tak ostrý a tvrdý. Sliny psa kosti dostatečně obalí a tak nehrozí jejich zapíchnutí do krku a žaludeční kyseliny kosti natráví tak, že do střeva už jdou měkké.


syrová strava je drahá
- pokud bychom nakupovali maso v lidské kvalitě, asi by i byla. U firmy krmimmasem.cz ale nakoupíte maso vysoké kvality a za velmi příznivou cenu. Nebo u řezníka můžeme koupit různé odřezky masa a kosti za velmi nízkou cenu. Potom se dostaneme na cenu průměrných granulí.


krmení je časově náročné
- ano, porcování a uchovávání masa je složitější a časově náročnější než odsypávání granulí. Ale není lepší odměna než s chutí žeroucí pes!
- velkým pomocníkem jsou dnes komplety, kde je již vše namícháno a my jen odlomíme, rozmrazíme a krmíme
syrovou stravou nelze psa dostatečně zaopatřit
- lze, jenom to dá trochu práce a musí se u toho přemýšlet. Odměnou vám bude zdravý a spokojený pes! Důkazy o tom hledejte u chovatelů, kteří takto dlouhodobě svoje miláčky krmí.


krmná dávka musí být vyvážená
- ano musí být vyvážená, ale ne denně, jak nás nabádají výrobci a prodejci granulí, ale v řádech týdnů až měsíců
 
 
Hladovka ano či ne?

V odborné literatuře najdete, že při takovémto způsobu krmení má být jeden den v týdnu hladovka, aby se trávící trakt pročistil a odpočinul si. Pokud nechcete aby pes úplně hladověl, má se udělat tzv. "mléčný den" - tedy podávat jen jogurty, sýry apod., hlavně žádné maso...

Proč toto "doporučení" někdo vymyslel? Autor myšlenky asi vycházel z toho, že v divočně se vlku (divokému psu,....) pokaždé nepodaří něco ulovit a tak jeho žaludek nějaký ten den v týdnu odpočívá. To bude pravda, ale další pravda je, že když se mu podaří ulovit větší kořist, narve si břicho k prasknutí. A než tohle všechno stráví, je opravdu ochotný ten den, klidně i dva, nežrat. Dobrovolně nikdo hlady nebude. Takové nápady má jedině člověk co chce hubnout a je ochotný se takto mučit.


Myslím, že nejlépe to vystihuje tento úryvek z knihy Ireny Sehnerové - Jak krmit psy

...

Na to, že by štěně mělo držet jednou týdně celodenní půst, zapomeňte. Nejrůznější prameny doporučují nasadit hladovku až po roce věku psa, a to vždy jeden den v týdnu. "Joííí, trápí mě hlady!" vyje pes Blesk. "Aúúú, sami se nažrali a mně nic nedali!" stěžuje si měsíčku v úplňku pes Azor.

Tak jo, zamyslíme se nad tím, zdali je vůbec nutné nervovat psa hladem, když má dostatek pohybu, je pracovně (i hra a cvičák je práce!) vytížen a není při těle. Mezi námi, hladovku nesmí držet ani pes tlustý jak vepř! Pes musí dostávat 5krát denně malé dávky nízkokalorické potravy, to jest krmivo bez uhlovodanů (příloh) cukru a tuků.

Kynologové argumentují tím, že pes musí držet jdou týdně hladovku, aby pořádně vytrávil a byl zdráv na těle i na duchu. Hladovku prý promyšleně, respektive instinktivně drží vlci i divocí psi. Kdo si přečte něco takového, zákonitě ho napadne: divoké zvíře dobře ví co dělá, neboť příroda je moudrá a basta. K tomu Aura podotýká, že kdyby měl vlk v doupěti vařič, nabeton by lidé tvrdili, že si během půstu vaří nejrůznější krev, játra, ledviny a mozek čistící bylinné čaje. "Proč nemá, Aurinko vlk vařič?" "Protože má v pelechu pouze statickou elektřinu!" Já tvrdím, že o nějaké hladovce diktované instinkty nelze hovořit. Nežere pouze nemocné zvíře, jednak mu v tom brání memoc provázející nechutenství, jednat neschopnost si kvůli zranění nebo nemoci ulovit.

Za hladovku u zdravého zvířete je mylně pokládán proces trávení. Zvíře tráví tučný úlovek a nemá o lov zájem. Například přežraný lev tráví syrové maso přes dvacet hodin. Leží ve stínu, pochrupuje, kam by lozil s těžkým břichem? Přece si nepřivodí torzi žaludku či zauzlení střev? S plným žaludkem machruje jen člověk! Hladovku drží zvíře z donucení, lov se nezdařil, a tak se jde spát s břichem prázdným. Kdyby se kolem čenichu ochomýtl kus masa, joj, v tu ránu by bylo po hladovce!

Nechápu, proč by mělo divoké zvíře držet hladovku? Na zachování svého druhu (porod, výživa mláďat) potřebuje neustálý příjem potravy, na holé přežití potravu aspoň v záchovných dávkách. Hlady vysílený predátor toho moc neuloví - bude jenom pro legraci králíkům.

Od léta do podzimu se divoce žijící zvíře chová skutečně instinktivně - žere jako zjednané! "Vyrábí" si podkožní tukové rezervy, které mu umožní přežít zimu. V praxi to znamená, že zdlábne, na co přijde.

.....

Štěně roste jako z vody, mladý pes se přezubuje a přesrsťuje a hlad mu při tom není právě dobrým pomocníkem. Hladovka nepřichází v úvahu ani v případě březí a kojící feny, ani v případě starého psa. Když to tak shrnu, tak hladovka se kromě dne před operací nehodí nikdy.


 
Krmení štěňat
Protože výživové potřeby štěňat a rostoucích psů jsou jiné, než u psů dospělých, musíme jim uzpůsobit množství i složení potravy.
Hlavním mottem při krmení štěňat a dorostenců by nám mělo být: MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE !!!
Ptáte se proč? Protože s krátkodobým nedostatkem se organismus vyrovná lépe než s nadbytkem. Platí to jak pro vitamíny a minerály, tak i pro množství potravy. Proto štěně, ve snaze dopřát mu, nepřekrmujte a zbytečně nepřidávejte velké množství různých doplňků stravy. Prostě všeho s mírou :-)

výpočet krmné dávky
Štěňata krmíme 4-10% z ideální hmotnosti
Tj ideální váha x 7 (%) x 10 = krmná dávka na den v gramech
např.: 10 kg x 7 x 10 = 700 g / den

Nebo viz. Výpočet krmné dávky nebo Jídelníček pro štěňata

Krmnou dávku rozdělíme na několik dílčích. Jejich počet závisí na stáří psa.

2-6 měsíců - 3x denně
6-12 měsíců - 3-2x denně
dospělého psa krmíme 1-2x denně

poměry krmné dávky
svalovina - 30%
kosti - 30%
dršťky nebo zelenina, ovoce - 30%
vnitřnosti nebo přílohy - 10%Jak je to s vápníkem ???

(přeložila Veronika od Bony a Sheeny z www.barfers.de)

Největší starostí věšiny majitelů štěňat krmených BARFem, je pokrytí denní dávky vápníku. Tato starost dosahuje vrcholu v období přezubování, protože si myslí, že v tomto období pořebuje štěně mnohem víc vápníku, aby se zuby správně vyvinuly. Ale ani v tomto období není nezbytné přidávat extra dávku kalcia. Pro správný vývoj zubů je potřeba více výživových látek, které jsou důležité a které mají v tomto období svůj osobitý význam - Kalcium, Fosfor, Fluorid a vitamíny - A, C a D.
Rozmanitá strava sestavená z čerstvých potravin (tedy BARF), která se v průběhu týdne (i víc) stává svojí variabilitou vyváženou, zabezpečí dostatek všech potřebných látek a zabezpečí tak správný růst zubů i kloubů.
denní potřeba vápníku na 1kg hmotnosti
dospělý pes - 50mg
štěně - 100 - 150mg
štěně v období přezubování - 200mg
Při skrmování syrových kostí, kde má kalcium vysokou využitelnost, není vůbec problém denní dávku vápníku pokrýt. Už při skrmení 10-ti procent kostí z celkové krmné dávky je potřeba vápníku plně pokryta.
Na příklad u štěněte o hmotnosti 10kg zabezpečíme denní potřebu kalcia skrmením 112g kuřecích křídel, 80g kruřecích krků nebo 41g hovězí hrudní kosti. Protože BARF jídelníček obsahuje kostí mnohem více, je starost o zabezpečení dostatečného množství vápníku neodůvodněná.
Pokud jsem vás ale přesto nepřesvědčila, přidávejte některé z kompletních přípravků, které mimo jiné, vápník obsahují (Micro Mineral, apod.), ale nikdy samotné kalcium. Mohli byste tak nadělat více škody, jak užitku. Při krátkodobém nedostatku vápníku si organismus poradí, ale s nadbytkem si poradit nedokáže, váže jej v těle a dochází k poruchám jeho vstřebávání!


krůtí krkyobsah kalcia ve 100g:
- hovězí (jehněčí) hrudní kost - 14 000 mg
- kuřecí stehno a skelet - 7 000 mg
- kuřecí křídla a krky - 1 500 mg
- vaječná skořápka - 34 000 mg
- další potraviny bohaté na vápník - mořské řasy, petržel, fíky, řeřicha, brokolice, špenát, kapusta, celer, salát, kopřivy, pomeranč, ředkvičky, šípky....
Mléčné výrobky mají také vysoký obsah vápníku, ale také hodně fosforu a proto nejsou vhodné jako náhrada zdroje vápníku ve stravě. Mléčné výrobky v krmné dávce počítáme jako maso, nikoli jako kosti.
 
- štěňatům, která mají sklony k tloustnutí nedáváme žádné tučné - vepřové maso, vemena, škvarky, ale ani tučné tvarohy nebo jogurty
- naopak pokud potřebujeme, aby štěňátko trochu přibralo, tučných věcí se nemusíme bát (pokud je štěně dobře snáší)
- pokud štěně při výcviku odměňujeme pamlsky, počítáme při sestavení krmné dávky i s nimi - odečteme je (platí i pro dospělé psy)
- u velkých plemen je vhodné až do dokončení růstu přidávat některý z kloubních přípravků - Hydrolyzovaný kolagen, Alavis, Canvition, Chassoton, Fitmin apod. Sulcem z vepřových nožiček také nic nezkazíme.
- některá štěňata musíme kosti "naučit" jíst. Někteří jedinci je odmítají, jiní hltají v celku. Malým plemenům a hodně malým štěňatům můžeme kuřecí křídla, skelety nebo krky namlít, později nasekat a až časem dávat vcelku. Pokud štěně kosti hltá a nekouše, přidržíme mu je tak, aby bylo donuceno kus odkousnout. Na takovéto cvičení se nejlépe hodí kuřecí křídla.
 
 
Co přidávat
Snad nejčastější otázky a spory se týkají doplňků stravy. Pokusím se zde shrnout rady a zkušenosti svoje i ostatních a vysvětlit, proč něco ano a něco ne a k čemu je to všechno vlastně dobré.

Při krmení syrovým je vhodné nějaký minerální přípravek 2-3x týdně podávat. Obsahují komplex vitamínů a minerálů bez kterých se pes neobejde.
Kompletní doplněk pro štěňata doporučuji Canvit Junir + BARF Multi-micro balancer, který je určený pro doplnění makro a mikro prvků, vitaminů, esenciálních živin a aminokyselin. Poskytuje minerály nezbytné pro správnou stavbu a vývoj kostí, kloubů a kosterní soustavy.
Kompletní doplněk pro dospělé psy doporučuji BARF Multi-micro balancer
 • antioxidační, antibakteriální a antivirové účinky
 • napomáhá potlačovat a odstraňovat zubní plak a zubní kámen
 • obsahuje colostrum a beta glukan - nejsilnější imunostimulátory na podporu imunity
 • je zdrojem přirozených, plně stravitelných elektrolytů jako vápník, hořčík a draslík, dále minerálů, stopových prvků a vitamínů
 • urychlení rekonvalescence při fyzické zátěží, po nemoci nebo úrazu
 • vysoký obsahu jódu - nedostatek jódu ve stravě zapříčiňuje mnoho zdravotních problémů
 • zlepšuje stav srsti a kůže díky komplexu živin, které ji ovlivňují
 • detoxikace organismu a vylučování toxinů z těla
 • bez laktózy a bez lepku
 • Složení: hnědá mořská řasa Kelpa, arktický Krill, pivovarské kvasnice, hydrolyzovaný kolagen, sušená vejce, hydrolyzovaný krillový protein, spirulina, lososový olej, moučka z vaječných skořápek, chlorella, žraločí chrupavka, kyselina ascorbová - vitamín C, colostrum, beta glukan
bílý jogurt - vhodnější je jogurt neslazený, ale pokud jiný nemáme, jednou za čas to pejskovi neublíží. Dobré jsou jogurty typu activia - s živými bakteriemi, které napomáhají upravit střevní mikroflóru.

mléko - není pro psy vůbec vhodné, protože obsahuje kravskou bílkovinu, kterou pes neumí strávit a tak u většiny způsobuje průjem. Naopak třeba kozí mléko, acidofilní mléko nebo zakysanou smetanu občas dát můžeme.

tvaroh - lepší je netučný (nikoli odtučněný), ale to záleží hlavně na kondici psa. Pokud potřebujeme aby trošku přibral, můžeme dávat i tvaroh tučný.

čerstvý sýr - čerstvým sýrem se rozumí přírodní, hrudkovitý, který není nijak ochucený. Klasické sýry typu cihla vhodné nejsou, protože obsahují hodně tuku a soli.
100g jogurtu, sýru, tvarohu  = 100g masa

Oleje - rostlinný, nejlépe za studena lisovaný, obsahuje kyselinu linoleovou, která má příznivý vliv na srst. Stejně tak je vhodný olej rybí, který obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin - Omega 3 a Omega 6.
olej podáváme asi 3x týdně

vajíčko - vajíčko je snad nejvíc diskutovaným doplňkem stravy. Dávat ho celé nebo jenom žloutek, bílek, skořápku......??? Žloutek obsahuje velké množství luteinu (antioxidant) a má přiznivý vliv na srst. Bílek v syrovém stavu obsahuje protein Avidin, který narušuje vstřebávání biotinu (vit. H), proto bílek jedině vařený, protože působením tepla se avidin zničí. Bílek je cenným zdrojem bílkovin. A nakonec skořápka. Už dříve se psům dávaly skořápky jako zdroj vápníku. Výzkumy ale zjistily, že pouhé podání skořápky je k ničemu, protože organismus si neumí vápník "vytáhnout". Musí se podat v kombinaci s vit. C, tedy třeba zakapaná citronovou šťávou, která pomůže vápník uvolnit.
 
vajíčka podáváme 2-3x týdně - malý pes 1 vejce, velký 2-3


vejceKvasnice - kvasnice jsou cenným zdrojem vitamínů sk. B, ale i dalších vitamínů a obsahují hodně bílkovin (cca 46%). Mají příznivý vliv na kvalitu srsti, na trávení a podporují chuť k jídlu. Čerstvé kvasice mohou nadýmat a tak vhodnou alternativou jsou sušené pivovarské kvasnice nalisované v tabletkách nebo sypké v prášku.
 
mořské řasy - v přírodní formě jsou velice dobře stravitelné a obsahují vysoké množství vitamínů, minerálů a aminokyselin - např. hnědé mořské řasy Kelpa

přípravky na klouby - je jich velké množství a výběr je jenom na vás. Určitě je vhodné je přidávát štěňatům a psům ve vývinu (u velkých plemen až do 1,5-2 let), dále psům v zátěži a těm co nějakým kloubním problémem trpí.

Vhodnou "domácí" variantou je sulc z vepřových nožiček - nožičky rozvaříme (úplně rozvaříme), obereme a spolu s vývarem rozmixujeme a necháme ztuhnout. Pak každý den podáváme spolu s krmením. Dá se skladovat v mrazáku.


řasy hydrolyzovaný kolagen
                     řasy                                                          kolagenní peptidy


vitamín C - pravidelné přidávání vit. C je sporné. Někdo tvrdí, že si tělo na "umělý přísun" zvykne a tak potom nemá potřebu využívat vit. C, který dostává v potravě. Určitě je ale vhodné ho přidávat v případě oslabení organismu, nemoci nebo při růstových problémech - vit. C napomáhá vstřebávání vápníku. 


sůl - přestože sůl do denního jídelníčku psa nepatří, alespoň 1x do týdne by měl špetku dostat. I sůl obsahuje pro organismus cenné minerály.


MicroMineral FitBarfSensitive
                  MicroMineral                                                 FitBarf Sensitive


šípky + kopřivová semínka domácí bylinky
         šípky + kopřivová semínka                                      domácí bylinkytipy a triky
Jogurt nebo tvaroh smícháme s nastrouhaným jablkem, hruškou nebo jiným ovocem (banán, maliny.....cokoli co zrovna máte). Pozor, některé ovoce může v kombinaci s mléčnými výrobky kvasit a nadýmat, takže pokud je pejsek citlivější, raději toto nezkoušejte.

Mořské řasy jsou docela cítit a někteří psi je odmítají, proto je dobré je zamíchat třeba do mletého masa nebo směsi mixované zeleniny. Já je míchám i do tvarohu nebo jogurtu.

Pokud vám zbyde bílek, dejte ho "uvařit" do mikrovlnky.

Do sulcu z vepřových nožiček můžete přidat namixovanou zeleninu nebo bylinky. Já přidávám petrželovou nať, medvědí česnek nebo mořské řasy.
Vyberte si k barfování krmimmasem.cz :-)
 
 
Heureka – ověřeno zákazníky