Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

SOUHLASÍM

Kategorie

Jak nakoupit?

Sdílejte

Minulost a současnost BARFu
Rozdíl v krmení v domácích podmínkách versus zdraví psů
V dnešním článku se zamyslíme nad tím, jaký je rozdíl mezi krmením psa před „érou granulí“ a v této éře. Jaký je rozdíl v domácí stravě našich mazlíčků dnes a v době, kdy ještěneexistovala tzv. kompletní krmiva? Je vůbec doma připravovaná strava pro psa vhodná z hlediska jeho zdraví? Častým argumentem proti tomuto způsobu krmení je klasická věta: vždyť doma připravované krmivo není vyvážené a ani kompletní! Dalším často slýchanýmargumentem je, že pak psovi můžou některé látky přebývat nebo dokonce chybět!

Tyto a další argumenty vznikly právě v době, kdy ještě nebyly k dispozici granule a ani jiná „kompletní“ krmiva. Pes byl venku u boudy a ke krmení dostával zbytky z kuchyně. Psi v této době byli krmeni tím, co zbylo od stolu a nikdo nepřemýšlel nad vhodností této stravy a jestli má pes vše, co k životu potřebuje. V psí misce se tak daly najít knedlíky, brambory, zbytky polívek a omáček, mléko, odřezky masa nebo třeba staré pečivo.  Vlivem takovéhoto stravování trpěli psi různými nemocemi, z nichž nejvíce diskutované byly vývojové vady kostry a tím způsobené křivení končetin. Nevhodnou stravou trpí nejvíce mladí rostoucí psi velkých plemen, u nichž jsou požadavky na krmení vlastně nejvyšší.

A proto veterináři i chovatelé řešili růstové problémy, zejména u šťěňat velkých plemen. V té době přišel velký boom kompletních krmiv. Od té doby se veterináři na škole učí, že sestavení krmené dávky pro psa je tak složité, že můžeme být všichni vděční výrobcům kompletních krmiv, že se tohoto náročného úkolu ujali za nás. Od té doby už nikdo neřešil, co kdo přidává ke krmení, aby měl pes dostatek vápníku, ale hlavním tématem bylo – jakými granulemi psa krmíš? Krmivářský průmysl se nám snaží vnutit myšlenku, že krmivo pro psa musí být naprosto vyvážené a kompletní a chovatel už k němu nesmí nic dalšího přidávat.Tak vznikla iluze, že ani není možné krmit psa jiným způsobem.

Když se nad tím ale zamyslíme „selským rozumem“, musíme se nutně dostat k názoru, že pes je přeci masožravec a nejpřirozenější pro něho tak musí být maso! Ani my lidé  nejíme vyváženoukomerční stravu! Dokonce ani svým dětem, na kterých nám nejvíce záleží, nedopřáváme komerčně připravené hotové směsi!

Proč tedy k něčemu takovému nutit našeho psa? Podíváme-li se na problém z vlastního pohledu, tak můžeme jednoznačně říci, že si rádi na jídle pochutnáme a že by nikdo z nás nechtěl jíst stále to samé, byť by to bylo sebevíc vyvážené jídlo! S touto myšlenkou se ztotožňuje čím dál více chovatelů psů a koček a tak vlastně v moderní době vznikl BARF. Jedná se o krmení psa přirozenou stravou. Jakýsi návrat k přírodě. Pro psa to znamená, že v misce najde maso (svalovinu, odřezky, šlachy, orgány), kosti, ovoce, zeleninu, občas nějakou tu přílohu nebo mléčný výrobek a sem tam i nějaké doplňky výživy.  Pes sice nemá v každé misce kompletně vyváženou krmnou dávku, ale zato je spokojený, na krmení si pochutná a vitamíny a minerály dostane v pro něho nejlépe stravitelné formě.

Ze způsobu stravování člověka je nám jasné, že není nutné, aby každé jídlo bylo naprosto vyvážené, ale stačí vyváženost v delším časovém úseku. Proto by měla být strava psa co nejvíce pestrá a za období 3-4 týdnů by měl pes  dostat od každého něco, aby mu opravdu nic nechybělo. Zpočátku bylo krmení masem doménou hloubavých chovatelů, kteří načetli spoustu informací a pak se mohli do přirozeného krmení svých mazlíčků pustit naplno.

Tento způsob může někomu připadat příliš náročný a složitý.  Ale není tomu tak. Výhodou dnešní doby jsou specializované firmy, které vyrábějí dokonce již hotové balíčky, které obsahují maso, kosti i zeleninu v tom správném poměru.  Pro člověka, který s BARFem začíná, nebo který nemá čas na přípravu krmiva je to ideální způsob jak dopřát svému psovi přirozenou stravu. Pro ty, kteří se o krmení více zajímají, jsou k dispozici jednodruhová mletá nebo kusová masa a při jejich servírování už pak nadšený chovatel může zapojit vlastní fantazii a využít informace získané z literatury nebo seminářů.

Zásadním rozdílem tedy je, že dříve se do psí misky dostávaly jen zbytky bez ohledu na vhodnost  tohoto krmiva pro samotného psa, kdežto dnes jsou potřeby psa při přípravě krmiva jednoznačně na prvním místě.