Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

SOUHLASÍM

Kategorie

Jak nakoupit?

Sdílejte

BARF A PARAZITÉ

První, co mnoho chovatelů psů a koček napadne při zmínce o krmení syrovou stravou je, zda se jejich mazlíčci nemohou při tomto způsobu krmení nakazit nějakými vnitřními parazity.
Všeobecně se dá říci, že trávící systém masožravců je velice odolný vůči napadení parazity. Už samotný žaludek má velice účinnou obranu v podobě velmi nízkého pH, což znamená, že je zde velmi kyselé prostředí. To parazity usmrcuje a proto většinou nemají šanci dostat se dál do střeva. U psů krmených syrovou stravou je pH v žaludku ještě nižšíprostředí o to kyselejší. Tento způsob ochrany proti parazitům je tedy výraznější.

Méně účinný je tento obranný mechanismus u štěňat a koťat a u zvířat nemocných čibřezích.
Zvířata, která mají oslabený imunitní systéma nebo trávicí problémy, mohou mít pH v žaludku vyšší a jsou proto k těmto infekcím náchylnější.
Další možnou „zradou“ je skutečnost, žeparazité (např. škrkavky) mohou vytvářet cysty ve tkáních – tyto cysty jsou v klidové fázi a nedají se zjistit ani vyšetřením trusu. Cysty se zaktivují při oslabení zvířete nemocí nebo při březosti a tím mohou zkomplikovat průběh nemoci. V případě březí feny nebo kočky dochází k nakažení mláďat přes placentu a později i mlékem.

Tímto se dostáváme k prevenci a léčbě těchto onemocnění. Jako u všeho, je základem prevenceVětšinou se doporučuje, aplikovat preventivní odčervení každé 3 až 6 měsíců. 
Na toto téma se často vedou různé polemiky. Někteří chovatelé a veterináři jsou zastánci pravidelného odčervení každé 3 měsíce. S přesně opačným názorem se setkáme u lidí, kteří mají více „přírodní“ myšlení – ti zase naopak neuznávají preventivní aplikaci jakýchkoliv léčiv a považují je za zbytečné až škodlivé. Tak jako všude, i zde je pravda někde uprostřed.

Ideální je, aplikovat léčiva účelně – až po zjištění, že jsou skutečně potřeba. K tomu slouží tzv.koprologické vyšetření trusu. Chovatel několik dní (zpravidla 3-4) sbírá exkrementy svého psa nebo kočky a ty pak veterinář vyšetří pod mikroskopem nebo je pošle za tímto účelem do laboratoře. Důležité je, sbírat trus opravdu několik dní – ne v každém exkrementu budou přítomna vajíčka parazitů a proto je lepší vyšetřit trus jako směsný vzorek z více dnů.
Na základě zjištění, zdali pes vylučuje vajíčka parazitů a případně jakých, se pak zvíře buď odčerví nebo ne. K odčervení slouží různá veterinární léčiva. Všeobecně jsou účinnější přípravky, které obsahují kombinaci dvou nebo tří účinných látek.  Přípravky pro odčervení psů a koček jsou k dispozici v podobě tablet, pasty, sirupu a nebo spot on přípravku (tzv. kapička, která se aplikuje na kůži mezi lopatky psa nebo kočky). 

Zásadou používání odčervovacích preparátů je použití dostatečné dávky (nikdy nedávat dávku nižší!) a střídání účinných látek, aby nedošlo ke vzniku rezistence parazitů na určitou látku.  Vzhledem k tomu, že parazité v tzv. tkáňové cystě nevylučují vajíčka do střeva a nejsou tedy detekovatelní koprologickým vyšetřením, je nutné nezanedbat odčervení březích a kojících samic a jejich mláďat! Fenu/kočku je vhodné, odčervit i při negativním koprologickém vyšetření týden před krytím a poté 1x po uplynutí 42. dne březosti (toto ošetření v době březosti je nutné konzultovat s veterinářem, protože některé přípravky jsou vyloženě nevhodné pro podání březím zvířatům).  Dále se pak matka odčerví již spolu s mláďaty ve věku 2 týdnů a poté opakovaně každé dva týdny až do jejich odstavu. U nových majitelů je pak vhodné odčervovat mláďata ještě ve věku 10 a 14 týdnů a poté ve 4, 5 a 6 měsích věku. Od půl roku stáří je již možné, buď podávat antiparazitární preparáty každé 3 měsíce nebo ve stejném intervalu nechat provést koprologické vyšetření a řídit se dle jeho výsledku.

Nyní se zaměříme na přenos parazitů. Kde se vlastně může náš pes nebo kočka nakazit vnitřními parazity?
- Častým zdrojem nákazy je právě jejich matka. Vlivem březosti se zaktivují cysty a matka tak nakazí svá mláďata.
- Další možností je nakažení z prostředí – tuto možnost nejsme schopni ovlivnit. Např. vajíčka škrkavek vydrží mráz až do -30°C a teploty až do +60°C, v prostředí tak vydrží i 5 let a představují tak riziko především na sídlištích a dalších místech, kde se venčí větší množství psů nebo koček na malém prostoru.