Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

SOUHLASÍM

Kategorie

Jak nakoupit?

Sdílejte

Krmení psa se sníženou funkcí ledvin

U pacientů se selháním ledvin je typické nechutenství a proto je zrovna toto onemocněnínejčastějším důvodem, kdy majitel odmítne komerčně připravenou dietu (granule, konzervy) a rozhodne se pro vařenou nebo syrovou stravu. Barfování u psa se selháním ledvin je samozřejmě možné, ale je nutné dodržet základní zásady. I přesto, že klasický BARF se vyhýbá přílohám a tím spíše obilninovým přílohám, při barfování s takto nemocným pacientem se bez těchto příloh téměř neobejdeme.

Nezapomínejme na to, že se jedná o vážně nemocného pacienta a proto je nutné, řešit léčbu současně i s ošetřujícím veterinárním lékařem. Terapie většinou spočívá v zajištěnídostatečné hydratace organismu, a pokud pes sám dostatečně nepije, tak je na místě infuzní terapie. Součástí léčby jsou přípravky, které vyvazují fosfor a odvádí ho z těla – v ČR se nejčastěji používá přípravek Rubenal nebo Ipakitine. Vzhledem k tomu, že filtrační schopnost ledvin je narušena, dochází ke ztrátě důležitých vitamínů a tyto musíme dodávat (lososový olej jakožto zdroj nenasycených mastných kyselin je vhodnější než rostlinné oleje, pangamin pro doplnění vit. Skupiny B, vitamín C – ať už přírodně nebo v tabletách, rozhodně také nebude na škodu multivitaminový přípravek pro psy).

Základní a nejdůležitější zásadou je, podávání nižšího množství velmi kvalitních bílkovin!
Kvalita bílkovin je dána především složením aminokyselin, což jsou stavební jednotky bílkovin.Snažíme se dodat esenciální (tedy takové, které si pes neumí sám „vyrobit“) aminokyseliny a zároveň nezatěžovat ledviny zbytečným metabolizováním nadbytku bílkovin nebo nevyužitelných aminokyselin
Toho docílíme tak, že 1/3 krmné dávky tvoří maso, vejce a mléčné výrobky a zbylé 2/3 jsou tvořeny přílohami.
Vajíčka mají výborné složení bílkovin a proto jsou pro ledvinnou dietu více než vhodné – je možné jimi úplně nahradit maso v krmné dávce i 2 dny v týdnu.
Co se týká tuků tak ty nejsou v ledvinné dietě omezeny a pro doplnění energie je možné, občas přidat přírodní nesolené sádlo nebo lůj. I přesto, že je hovězí a vepřové maso z hlediska obsahu fosforu méně vhodné, tak hovězí a vepřový tuk můžeme v menším množství používat na doplnění energie.

masa je vhodné především maso krůtíkuřecíjehněčí,králičíryba a méně hovězí a vepřové.
Vnitřnosti obsahují hodně fosforu, takže jejich podávání je nutné omezit na minimum. Z vnitřností je možné podávat pravidelně zelené dršťky a občas se dá dát i vemeno nebo plíce
Množství kostí je při dietě mírně sníženo, ale množství vápníku se dá doplnit podáváním rozdrcených vaječných skořápek. 
Vhodné jsou i mléčné výrobky jako např. kefír, jogurt, tvaroh nebo ne moc slaný sýr.

Mezi vhodné ovoce patří jablka, hrušky, kiwi a banányZelenina se doporučuje hlavně kořenová (červená řepa, mrkev, petržel), ale i listová zelenina, okurky, brokolice nebo rajčata bez jadérek.  Jako příloha se nejčastěji používá rozvařená rýže, vařené brambory, těstoviny a méně pečivo a piškoty. Často používané ovesné vločky je nutné vynechat úplně, protože obsahují hodně fosforu.  Všechny potraviny se vaří ve vodě bez soli! Pokud je pes spíše hubenější, může se k mléčným výrobkům přidat lžička medu nebo glukopuru.

Krmivo je lepší rozdělit na dvě dávky za den, aby se snížila zátěž organismu při trávení. Obvykle se krmí 3% hmotnosti psa na den.

Doplňky naleznete zde.

Závěrem nutno podotknout, že u ledvinné diety je krmení přirozenou stravou více než vhodné právě proto, že toto krmivo je pro psy velmi chutné a rádi ho přijímají, můžeme ho uzpůsobit psovi na míru ale na druhou stranu se musíme smířit i s krmením obilninových příloh.